اولین نشست ریاضی با عنوان ریاضیات شایسته توجه

جمعه 31 شهريور 1396  |   | 
 
 
  ورود کاربران

عناوین سخنرانی های اولین نشست ریاضی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجن
 زمان :دوشنبه 11/12/93 شروع از ساعت 9:30
مکان: دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجنپیش‌بینی قیمت سهام به کمک شبکه های عصبی مصنوعی
چکیده: اقتصاددانان معتقدند که روند تغییر قیمت اوراق بهادار تصادفی نیست،بلکه رابطه مستقیمی بین نحوه تغییرات قیمت سهام در گذشته و تغییرات قیمت آن در آینده وجود دارد . شبکه عصبی مصنوعی ابزاری است که در این اواخر به وسیله موسسات تجاری در عرصه بازارتجاری برای کسب سود بیشتر استفاده می¬گردد. بانکها ازجمله موسساتی هستند که از این ابزار درعرصه تجارت بهره گیری نمودند. توانائی این ابزار برای یادگیری گذشته و ایجاد ساختاری برای پیش‌¬بینی قیمت آینده, توانائی تطبیق با تغییرات بازار و توانائی مشارکت در آنالیز اساسی و تکنیکی در یک مدل پیش‌بینی, از جمله دلایلی است که این ابزار را به صورت یک جام‌جم در پیش‌بینی تجاری معرفی می¬ نماید.
این مقاله مطالعه تجربی بر روی یک شبکه عصبی مصنوعی ، که حاصل تجارب پیاده سازی مدل انتشار-بازگشتی پیش‌¬بینی قیمت سهام است را گزارش می¬دهد.در این مقاله با نگاه به روند تغییرات قیمت ماهانه سهام در گذشته به پیش بینی بیشترین و کمترین قیمت ماهانه سهام پرداخته می شود.


مهندسی مکانیک، بهشت ریاضیات:
"استفاده از ریاضیات در عیب یابی ماشین آلات صنعتی"
چکیده: قطعات چرخان ماشین آلات صنعتی مانند موتورها، پمپ ها، فنهای خنک کننده، توربین ها و گریبکس ها همواره تحت تاثیر نیروهای دینامیکی قرار دارند که موجب خرابی و عیوب مکانیکی و الکتریکی آن ها می شود. به کمک آنالیز ارتعاشات حاصل از نیروهای دینامیکی وارد بر این دستگاه ها و استفاده از یک ابزا قدرتمند ریاضیاتی به نام تبدیل فوریه سریع(FFT) می توان طیف فرکانسی ارتعاش را با توجه به فرکانس دوران ، تجزیه و تحلیل نمود و نوع خرابی و شدت آن را تعیین نمود و از توقفات غیر ضروری و هزینه بر محیط های صنعتی جلوگیری نمود.کد گذاری و نحوه آشکارسازی خطاها با کمک آن
تاریخچه پیدایش کد گذاری بسیار طولانی و پر فراز و نشیب است و بسیاری از دگرگونی های در تاریخ بشری نتیجه استفاده های هوشمندانه یا غیر هوشمندانه از این علم است. امروزه این دانش به عنوان یک رشته میانی در بین علوم ریاضی، الکترونیک و کامپیوتر شناخته می شود و طیف بسیار متنوع و گسترده ای از کاربردها را پوشش می دهد. یکی از کلیدی ترین کاربردهای این علم استفاده از آن در ارسال و دریافت کدها و چگونگی بروز خطا در تبادل اطلاعات و نحوه آشکار سازی خطا در آنهاست.


مقدمه ای بر ریاضیات فازی و کاربردهای آن
واژه فازی در لغت نامه آکسفورد به معانی " مبهم،گنگ،نادقیق و نامشخص" تعریف شده است. و دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم پر است از پدیده هایی که شناخت و تعریف ما از آنها نا دقیق و مبهم است. سیستم های فازی شاخه ای نوین  از ریاضیات است که به بررسی پدیده های نادقیق طبیعت می پردازد و اولین بار در سال 1965 توسط پروفسوری ایرانی اصل بنام لطفعلی عسگر زاده معرفی شد این نوع از ریاضیات امروزه در طیف وسیعی از علوم، فنون و تکنولوژی های پیشرفته دارای کاربرد است. اما به عقیده مبدع آن ، این شاخه از ریاضیات تاریخچه ای کوتاه اما پر فرازو نشیب را طی نموده است و راهی بس طولانی تا تکامل را می بایست بپیماید.

ریاضیات، سرچشمه دقت و شادمانی
برای فراهم ساختن خوشحالی ریاضیدانان و ایجاد مسائل زیبا به ابزار خاصی نیاز نیست.  اما بررسی همین مسائل ، غالبا پس از انجام، به شکل غیر منتظره ای در مشاغل دیگر سودمند خواهند بود. در این سخنرانی به ارائه چند نمونه از این دسته مسائل خواهیم پرداخت.


ریاضیات و ریاضیدانان در ایران و جهان
تا اواخر قرن 19 ، ((هندسه دانان)) اصطلاحی که قدما برای ریاضیدانان بکار می بردند زیاد نبود، در ظرف یک قرن ، تعداد آنان بطور قابل ملاحظه ای افزوده شده است. امروزه ریاضیدانان ناچارند با یک جهش عمیق در رشته خود مواجه شوند. این پدیده برای ریاضیدانان کشور ما ایران نیز صادق است . نهادهایی نظیر انجمن ریاضی کشور، خانه های ریاضیات و انجمن معلمان ریاضی کشور، از جمله ساختارهایی هستند که در ایران می توانند زمینه ساز تداول حرکت جامعه ریاضی کشور باشند. در این بین با توجه به کاربردهای گسترده و انفجار گونه ریاضیات در دهه های اخیر، بروز نمودن زمینه های نوین آموزشی ریاضیات در کشور و تعریف و فراهم نمودن موقعیت های شغلی متنوع و جدید برای ریاضیدانان یکی از گام های اساسی است که می بایست در کشور برداشته شود.


 

همه‌ی حقوق مادی و معنوی این وب‌گاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجن می‌باشد.  © ۱۳۹۱